Про мене. Самоосвіта

неділя, 22 жовтня 2017 р.


21 жовтня 

День пам'яті   

70-річчя з часу депортації українців  західних областей

Операція "Захід"

21 жовтня 1947 року була проведена операція «Захід» з виселення майже 80 тисяч українців з території західних областей України. До роковин злочину Центр досліджень визвольного руху та Галузевий державний архів СБУ опублікували у вільному доступі на Електронному архіві Українського визвольного руху документи МГБ СРСР про планування та здійснення депортації.
Десятки тисяч сімей українців примусово відправили в Сибір за наказом міністра держбезпеки СРСР Віктора Абакумова. Операція «Захід» охопила тодішні Волинську, Рівненську, Дрогобицьку, Станіславську (Івано-Франківську), Львівську, Тернопільську та Чернівецьку області. Більшість виселених – жінки та діти до 15 років. Операція мала на меті остаточно знищити український визвольний рух під проводом ОУН, яка діяла за підтримки місцевого населення.
Для проведення операції було відряджено до тисячі співробітників МГБ у кожну область, де відбувалося виселення, зі східних регіонів УРСР та різних округів РСФРР. Крім того, до депортації залучили військових внутрішніх військ МГБ та Радянської армії. Для забезпечення виселення запланованої кількості осіб готувалися списки так званих резервістів, оскільки в МГБ передбачали, що частина сімей може вдатися до втечі.
Більшість потягів із виселенцями прибували на підприємства вугільної промисловості східних регіонів СРСР. «Активних українських націоналістів» відправили під конвоєм в Омську область.

Кількість виселених українців під час операції «Захід» неодноразово уточнювалася в документах радянських спецслужб. Зокрема, у «Довідці про кількість сімей активних учасників...» від 27 травня 1948 року йдеться про 26 332 сім'ї – 77 791 особу. З них 18 866 чоловіків, 35 685 жінок та 23 240 дітей до 15 років

Фрагмент карти проведення операції «Захід» у Тернопільській області. Синій колір – кількість «контингенту» (осіб, які підлягають депортації). Червоний – кількість військовослужбовців, залучених до проведення депоратції. Жовтогарячі кружечки – місця дислокації оперативних груп військ МГБ.

Немає коментарів:

Дописати коментар