ВЕЙП - КОРИСТЬ ЧИ ШКОДА?
Вейп — це електронна сигарета, по суті — міні-інгалятор. Додаєш у неї сиропчик і отримуєш пар, який вдихаєш. А сиропчики бувають різні, з різними ароматизаторами, з нікотином тощо. І воно таке пахуче, начебто приємне, смачне, що так і хочеться його спробувати. Затягуєш оте все пахуче собі в рота, в легені.
То ж тут у нас і питання: вейп безпечний чи шкідливий?
Що ми в себе затягуємо?
Ми це питання вирішили розкласти на нашій пасьянс-дискусії за методом Дискусійного Клубу Полтава.
Картки аргументи на користь безпечності підготував і кине Мармок (дискусійне прізвище). Картки аргументи на користь шкідливості — Кіхот (дискусійне прізвище).
Аргументи сторін
Перший синій аргумент безпечності вейпа
Мармок: В ньому пар, а не дим.
Якщо що, то у вейпі пар, а не дим. А пар — це, знаєте, коли ви ставите чайник, то він закипає і з нього виходить пар. Але ж всі можуть вдихнути пар багато разів протягом життя. І нічим не захворіти. Так, виглядає він як дим. Але це зовсім різні речі.
Перший синій аргумент шкідливості вейпа
Кіхот: Вейп — це перший крок до звичайних сигарет.
У лютому цього року на сайті журналу Американської медичної асоціації розміщені матеріали наукового дослідження стосовно впливу куріння вейпу на подальше куріння звичайних сигарет. Дослідження показало, що ті підлітки, які курять вейп, у два раза частіше за підлітків, які цього не роблять, через рік будуть курити вже звичайні сигарети. Тобто, вейп — це перша сходинка до звичайних сигарет. Той, хто зробив перший крок, як правило, робить і другий.
Другий зелений аргумент безпечності вейпа
Мармок: В ньому менше хімії, ніж в сигаретах.
Так, у вейпі, як і у сигаретах, є хімія. Можливо, барвники, нікотин в деяких заправках. Але порівнюючи з сигаретами це копійки.
Так, воно не несе нічого корисного. Але й поганого. Це як рідка цукерка.
Другий зелений аргумент шкідливості вейпа
Кіхот: Тютюнові компанії підсовують вейп замість звичайних сигарет.
На сайті компанії Блумберг розміщено журналістське розслідування з питання, хто ж у світі просуває продажі вейпу. З’ясувалося, по-перше, що це ті компанії, які продають сигарети. По-друге, ці компанії виділяють великі гроші на боротьбу з курінням. З першого погляду — дивно. Невже вони хочуть самі себе знищити?
Зовсім ні. У всьому світі кількість курців зменшується. То ж тютюнові компанії почали шукати вихід з цієї ситуації. І знайшли цей вихід у вейпі. Причому прибуток від вейпу більший за прибуток від сигарет.Таким чином тютюнові компанії те, що називається, перевзуваються в повітрі.
Третій червоний аргумент безпечності вейпа
Мармок: Експерименти підтверджують безпечність вейпу.
Вже проводили багато експериментів по цій темі. І, як правило, нічого поганого не знайшли. Легені, кров, печінка — все було в нормі.І таких прикладів можна наводити багато. Це можна прочитати на сайті Хабр. Там наведені результати дослідження, опублікованого в журналі «Записи внутрішньої медицини». Дослідження показали, що у курців вейпу в організмі накопичується значно менше токсичних і канцерогенних сполук, аніж у курців звичайних сигарет.
Я можу сказати, що вейп повністю безпечний.
Третій червоний аргумент шкідливості вейпа
Кіхот: ВОЗ рекомендує заборонити продаж вейпу неповнолітнім.
Що таке ВОЗ? ВОЗ — це всесвітня організація охорони здоров’я. Основне завдання якої — вирішення міжнародних проблем охорони здоров’я населення Землі. ВОЗ — це найвищий орган на нашій Планеті, який займається питаннями охорони здоров’я.
ВОЗ відносить електронні сигарети, або вейп, до електронних систем доставки нікотину. Тобто, це такий своєрідний іграшковий паровозик, який втягує вагончиками в людину нікотин. Разом з нікотином завозять в людину пропіленгліколь з гліцерином, ароматизатори. У доповіді ВОЗ стосовно вейпу сказано, що кількість завезеного в організм нікотину може бути різною, від малої до великої, залежно від розчину, який застосовується, від виду вейпу, від характеру затяжок курця. Ну добре, завезли в організм людини нікотин, і що?
Нікотин може давати негативні наслідки під час вагітності та сприяти виникненню серцево-судинних захворювань, захворювань нервової системи та ракових хвороб. На погляд ВОЗ, цього достатньо для того, щоб застерігати дітей, підлітків, вагітних жінок та жінок того віку, коли вони можуть народжувати, від куріння як сигарет, так і вейпу.
В цій же доповіді сказано, що аерозоль вейпа не є всього лише «водяним паром», як це часто кажуть при рекламі. У ньому може міститися купа різних шкідливих речовин, як і у звичайних сигаретах.
Далі ВОЗ пише, що завдяки вейпу діти прилучаються до куріння. І це перша сходинка до переходу на звичайні сигарети. Тобто, те, що ми казали в першому аргументі. Тому підсумкові рекомендації ВОЗ в цій доповіді — заборонити продаж вейпу неповнолітнім.
Висновок
Після озвучування підготовлених аргументів сторони у вільному стилі їх обговорили. Всю динаміку дискусії і зіткнення сторін можна глянути на відео.
А розкладений пасьянс показує, що назвати вейп масивним словом шкідливий достатніх підстав немає. Потенційно шкідливий — так точніше. В цілому вейп безпечніший сигарет. Недарма його використовують завзяті курці, щоби кинути палити — переходять з важкого на легший нікотиновий паровозик. Але, приміром, для підлітків ситуація інша. Вони починають з нуля. І занурюються у вейповий пар. А далі за паром піде сигаретний дим.
У всякому разі, Всесвітня організація охорони здоров’я відносить вейп до електронних систем доставки нікотину. То ж це сигарета. Звичайна електронна сигарета. У разі застосування нікотинової заправки. То ж і відношення до вейпу має бути, як і до звичайних сигарет. Без усіляких там ля-ля-ля.